Sniego valymas: ekspertų patarimai
2021-11-19
Sniegas – svečias, kuris visuomet užklumpa netikėtai ir kartais per naktį storu sluoksniu padengia prekybos centrų, biurų bei kitų pastatų aikšteles. Dalijamės Vitarestos pardavimų vadovo Povilo Gecevičiaus patarimais, kaip elgtis, kai gausiai prisninga ar pastato teritoriją padengia ledo sluoksnis.
Teritoriją padengė sniegas ir plikledis… Ką daryti?
Netikėtai per naktį prisnigus, prekybos centrai bei kitos įstaigos susiduria su didele problema – automobilių aikštelės tampa sunkiau pravažiuojamos. Esant nedideliam sniego kiekiui galima bandyti nukasti patiems, tačiau tam reikia žmogiškųjų išteklių, ypač, kai teritorijos plotas yra didelis. Teritorijoje susidarius plikledžiui, pirmiausias ir bene vienintelis sprendimas – dangos barstymas slidumą mažinančia medžiaga (druska). „Pasitaiko atvejų, kai dėl taupumo ar aplaidumo, klientams prireikia pagalbos dėl aikštelėse susidariusio gana storo ledo sluoksnio. Taip nutinka, kai teritorijos nėra reguliariai ir laiku prižiūrimos. Pasnigus, šiek tiek atšilus ir vėl pašalus, ištirpęs sniegas susiformuoja į ledą. Nuvykę mūsų specialistai randa susiformavusį net kelių centimetrų storio ledo sluoksnį. Tokiais atvejais, dangos paviršiaus atstatymas į buvusį užtrunka ilgiau ir pareikalauja daugiau resursų“, – paaiškina P. Gecevičius.
Mechanizuotai galima nuvalyti tik purų sniegą esantį ant ledo paviršiaus. Pats ledas ardomas gausiai barstant druską, leidžiant jai suveikti bei nuvalant paviršinį išardytą sluoksnį. Tokiais atvejais gali prireikti kelių naktų darbo iki kol pasiekiama tikroji aikštelės danga ir paviršius visiškai nuvalomas. „Svarbu žinoti, kad druskos efektyvumas mažėja esant itin žemai oro temperatūrai, t. y. tais atvejais, kai oro temperatūra nukrenta iki -20 °C ir žemiau. Tad uždelsus valyti kiemo dangą, ant jos susiformavus ledui bei oro temperatūrai nukritus žemiau -20 °C, gali tekti tiesiog laukti šiltesnių orų“, – pabrėžia ekspertas. Vitaresta rekomenduoja laiku rūpintis savo teritorija, taip sukuriant ir saugumą, ir patogumą, ir tinkamą įvaizdį.
Įmonės, kurios šiai paslaugai teikia aukštą svarbą, sutarties sąlygas pradeda derinti prieš artėjantį žiemos sezoną, maždaug rugsėjo–spalio mėnesiais, tačiau nemaža dalis įmonių pagalbos pradeda ieškoti gausiai pasnigus. Pirmenybė teikiama iš anksto sudarytoms sutartims, o likusiems besikreipiantiems čia ir dabar, tokiais atvejais tenka palaukti.
Profesionalūs sniego valymo darbai
Įprastai atliekami 2 pagrindiniai sniego valymo darbai – sniego valymas ir druskos barstymas. Vadovaujantis efektyvumo ir saugumo kriterijais, šie darbai atliekami, kai komerciniai objektai, pavyzdžiui, prekybos centrai nedirba ir jų stovėjimo aikštelės yra tuščios – dažniausiai nakties metu. „Naktį specialioji technika gali laisvai manevruoti be papildomų kliūčių ir maksimaliai švariai išvalyti bei pabarstyti atitinkamos teritorijos plotą. Nors dėl tam tikrų specifinių sąlygų, gali pasitaikyti atvejų, kai teritorija yra laisva dieną“, – teigia P. Gecevičius.
Siauri takai ar praėjimai gali būti nuvalomi rankiniu būdu su kiemsargio pagalba. Didesniems plotams neretai naudojama mažoji mechanizacija (mini traktoriai), o didžiausios apimties darbai atliekami mechanizuotai, su traktoriais ar greitaeigėmis valymo mašinomis. „Vitaresta komercinės paskirties objektams valyti dažniausiai naudoja specialiai paruoštus traktorius. Priekinėje dalyje pritvirtintas sniego nustūmimo peilis, o galinėje – šluota. Svarbu paminėti, kad valymo peilio apatinė briauna būtinai turi būti padengta specialia guma. Priešingu atveju, neišvengiamai būtų padaryta žala valomai dangai.“ Specialistas papildo, jog druskos barstymo mašinos taip pat yra specializuota technika, kuri bunkeryje / krovininėje dalyje pasikrauna druskos, kuri spec. sraigtu paduodama ant švaistiklio ir nuo jo yra paskleidžiama ant grindinio paviršiaus.
Paklausus apie barstymui naudojamą įrangą, Vitarestos pardavimų vadovas paaiškina, kad nors mažesniuose miesteliuose galima dar rasti senosios technikos, skirtos barstyti druskos-smėlio ar druskos-žvyro mišinį, tačiau paskutiniųjų metų tendencija tokia, kad barstymui dažniausiai naudojama techninė druska (natrio chloridas). Pastarasis sprendimas labiausiai pasiteisinęs rinkoje – barstymui naudojant tik druską, neužteršiamos teritorijos ir nelieka būtinojo poreikio jas šluoti pavasarį.
Besibaiminantiems dėl druskos barstymo ant trinkelių dangos, Vitaresta turi gerų žinių. „Ne vienerius metus stebime keleto aikštelių būklę ir kol kas nepastebime jokių druskos sukeltų dangos ardymo / korozijos požymių. Taipogi rinkoje yra alternatyvių produktų, tokių kaip magnio chloridas, kurį rekomenduojame naudoti barstymui ant gelžbetoninių paviršių automobilių stovėjimo aikštelėse, ant tiltų ar viadukų“, – patikina P. Gecevičius.