Kur virusų ir bakterijų kaupiasi daugiausiai?
2025-06-19
Ne visi mikrobai kelia pavojų sveikatai, tačiau kai kurie jų gali sukelti rimtas infekcijas. Suprasti, kur dažniausiai jie kaupiasi, svarbu tiek gyventojams, tiek įmonėms, siekiančioms užtikrinti saugią aplinką. Ant kokių paviršių dažniausiai aptinkamas didelis kiekis pavojingų mikroorganizmų?
Biurai: klaviatūros, pelės, dažnai liečiami paviršiai
Biuro aplinkoje gausu bendro naudojimo paviršių, kuriuos kasdien liečia daugybė darbuotojų ir klientų. CFU – tai matavimo vienetas, nurodantis gyvybingų mikrobų ląstelių (bakterijų, grybų, virusų ir kt.) skaičių mėginyje. Tyrimai rodo, kad rašomojo stalo paviršius gali turėti net iki 800 kolonijas formuojančių vienetų (CFU) bakterijų viename kvadratiniame centimetre, kai tuo tarpu tualeto sėdynės paviršiuje randama vidutiniškai 59 CFU/cm².
Dar didesnės koncentracijos (iki 542 000 CFU/cm²) fiksuojamos ant kompiuterių klaviatūrų, pelių, telefonų, kopijavimo aparatų mygtukų. Nors klaviatūros ir kompiuterio pelės yra asmeninio naudojimo priemonės ir paprastai jomis naudojasi vienas žmogus, tinkamai jų nevalant gali susikaupti dideli kiekiai nešvarumų. Tuo tarpu ant kopijavimo aparatų mygtukų bei durų rankenų besikaupiančios bakterijos ir virusai gali lengvai patekti ant rankų ar kitų objektų, nes šias vietas kasdien paliečia didelis skaičius žmonių.
Prekybos vietos: vežimėliai, durų rankenos, savitarnos kasos
Prekybos centruose lankytojų kontaktas su paviršiais yra itin intensyvus. Tyrimai atskleidė, kad ant pirkinių vežimėlių rankenų aptinkama iki 1 240 CFU/cm², o net 72 proc. tirtų paviršių buvo užteršti fekalinėmis bakterijomis. Didelę riziką kelia ir savitarnos kasų ekranai, šaldytuvų durų rankenos bei kiti dažnai liečiami paviršiai.
Gamybinės ir logistikos patalpos: darbo paviršiai ir įranga
Gamybos, sandėliavimo bei logistikos sektoriuose pakavimo stalai, vežimėliai, įrankiai, durų rankenos yra nuolat liečiami darbuotojų. Jie ne visuomet yra tinkamai nuvalomi bei dezinfekuojami, todėl įvairūs mikroorganizmai gali išlikti ant paviršių net kelias dienas.
Medicinos įstaigos: lovos, įranga, durų rankenos
Net ir taikant aukščiausius higienos standartus, gydymo įstaigos išlieka viena iš rizikingiausių aplinkų. Pavojingiausi paviršiai – pacientų lovų rėmai, perkeliamieji vežimėliai, daugkartinio naudojimo medicinos prietaisai, durų rankenos, kvietimo mygtukai bei šviesos jungikliai. Dažnai jie būna užteršti stafilokokų, įskaitant MRSA bei Enterococcus rūšis. Ypač didelė rizika kyla dėl antibiotikams atsparių mikroorganizmų, tokių kaip meticilinui atsparus auksinis stafilokokas (MRSA) ar Clostridium difficile. Ant tualetų durų rankenų randama apie 7,97 CFU/cm², pacientų palatų spintelėse – 7,34 CFU/cm².
Viešosios erdvės: mygtukai, turėklai, staliukai
Viešose erdvėse, tokiose kaip liftai ar laiptinės, dažnai fiksuojamas didelis mikrobinis užterštumas. Pavyzdžiui, lifto mygtukai net 61 proc. atvejų yra labiau užteršti nei tualetų paviršiai, atliktuose tyrimuose rodikliai svyruoja nuo 163 iki 313 CFU/cm².
Kaip sumažinti riziką?
Efektyvus valymas, dažna dezinfekcija ir tinkamų higienos priemonių naudojimas gali reikšmingai sumažinti mikrobinės taršos riziką. Taip pat būtina informuoti darbuotojus apie higienos svarbą ir skatinti reguliariai plauti rankas.
Vitaresta pasirūpina saugia aplinka
Kad aplinka būtų ne tik vizualiai tvarkinga, bet ir saugi sveikatai, verta pasitelkti profesionalius higienos partnerius. „Vitarestos“ švaros ambasadoriai kasdien rūpinasi, kad biurų, gamybos, prekybos, logistikos ar sveikatos priežiūros patalpose būtų laikomasi aukščiausių švaros ir higienos standartų.
Profesionalus valymas, tinkamų priemonių pasirinkimas ir sisteminga priežiūra padeda užtikrinti, kad patalpos išliktų saugios darbuotojams, klientams ir lankytojams kiekvieną dieną.