Švara medicinos įstaigoje – svarbus indėlis į pacientų sveikatą

2022-12-16

Medicinos įstaigos dažnam iš mūsų asocijuojasi ne tik su sveikata, bet ir su švara bei higiena, kuria ligoninėse, poliklinikose ir sveikatos centruose palaiko ne kas kitas, o valymo darbų specialistai. Kviečiame susipažinti su jų darbo užkulisiais, taisyklėmis bei iššūkiais.

Pedantiški žmonės – idealūs kandidatai tokiam darbui

Med. įstaigose lankosi pacientai su tam tikrais negalavimais, tad šiuose objektuose yra didesnė bakterijų ar virusų plitimo rizika. Dėl šios priežasties asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimui keliami aukštesni reikalavimai. Pirmiausia, medicinos įstaigų valymui tvarkytojos turi išklausyti asmens higienos normos HN 47-1:2020 kursus ir įgyti spec. pažymėjimus. Taip pat privaloma griežtai laikytis sudarytos valymo programos, o naudojami valikliai įprastai turi dezinfekcinių savybių. Be to, med. įstaigų valymo specialistai sveikatą turi tikrintis ne kas du metus, o kasmet.

Kaip ir kituose objektuose, sveikatos priežiūros įstaigose valomos grindys, sanitarinės patalpos, tačiau taip pat nemažas dėmesys skiriamas visiems liečiamiems paviršiams (turėklams, rankenoms, liftų valdymo skydeliams ir pan.) Kitaip tariant, dirbant klinikoje, privaloma palaikyti nepriekaištingą švarą ir tvarką, nuolat dezinfekuoti paviršius bei laikytis griežtų saugumo reikalavimų. Tad jeigu namuose pro jūsų akis neprasprūsta nė menkiausia dulkelė, o ore visuomet tvyro švaros kvapas – jūs puikiai tinkate šiam darbui.

Kaip atrodo švaros specialisto darbo diena medicinos įstaigoje?

Įprastai med. įstaigų švaros specialisto darbo diena susideda iš dviejų esminių dalių: pagrindinio valymo ir budėjimo įstaigos darbo metu. Pirmasis apima grindų dangos valymą mechanizuotu arba rankiniu būdu (priklausomai nuo patalpų ploto), sanitarinių mazgų patalpų valymą, palangių valymą, higienos prekių papildymą į laikiklius. Taip pat valomi ir dezinfekuojami ranka liečiami paviršiai. Kad nebūtų trukdoma medikų darbui, pagrindinis valymas įprastai atliekamas rytais arba vakarais – kai pacientų ir med. darbuotojų skaičius yra mažiausias.

Budėjimo metu patalpų tvarkytojos atlieka pakartotinius valymus, pavyzdžiui, karščiuojančiųjų konsultaciniuose kabinetuose, san. mazguose, taip pat pakartotinai valo, dezinfekuoja ranka liečiamus paviršius. Priklausomai nuo sutarimo su užsakovu, gali būti atliekami ir med. atliekų rūšiavimo bei paruošimo utilizavimui darbai. Pastariesiems reikalingos specifinės žinios, todėl darbuotojai dalyvauja specialiuose mokymuose.

Prasidėjus COVID-19 pandemijai, valymo specialistai buvo tie, kurie nepailsdami rūpinosi nepriekaištinga švara bei higiena gydymo įstaigose, kad būtų sumažintas viruso plitimas. Šiandien, COVID-19 atvejams sumažėjus iki minimumo, švaros specialistų kasdienybė palengvėjo. Tiesa, vis dar išlieka rekomendacijos darbo metu dėvėti med. kaukes ar respiratorius, atliekami nuolatiniai paviršių dezinfekavimo darbai.

Juk be COVID-19 viruso yra ir sezoninis gripas ar kitos sparčiai plintančios virusinės ligos, kurioms prevenciškai reikalingas atidesnis patalpų ir liečiamų paviršių valymas. Kitaip tariant, švaros specialistai, dirbantys gydymo įstaigose, turi ypatingą misiją – prisidėti prie pacientų bei personalo sveikatos!

Į viršų

Susisiekime!